בית / רשלנות רפואית בהריון / תמונת איקס שביר ורשלנות רפואית

תמונת איקס שביר ורשלנות רפואית

 הסיבה הנפוצה ביותר להעברה של פיגור שכלי גנטית הוא תסמונת האיקס השביר. תסמונת זו מתבטאת בעזרת פיגור שכלי בכמה רמות, לרוב הפרעות בתקשורת ואוטיזם. אפשר לזהות את הסיבוך בעזרת כמה סממנים פיסיים בולטים, כמו אפרכסות אוזניים בולטות וגדולות, ראש גדול וגוף גדול ובין זכרים אשכים גדולים מהרגיל ועוד.

להוליד בעוולה

האם אשפר לאבחן תסמונת איקס שביר?

אפשר לאבחן אותה בעזרת בדיקת דם בסיסית, לפני ההיריון בתחילתו, שיכול להראות ממצאים שמציגים את הגן הזה במשפחה. אם הגן נמצא, על האם לעבור עוד כמה בדיקות יותר מעמיקות לזיהוי המום, לרוב מי שפיר וסיסי השלייה. עוד על כך, בדיקות גנטיות שאליהן מפנים זוגות, שכוללות זיהוי של תסמונת האיקס השביר.

רשלנות בבחינת היסטוריה רפואית תסמונת איקס שביר, בתור מחלה גנטית שלא אפשרי לטפל בה, מחייבת ביצוע של בדיקות דם במועד. במצבים של היסטוריה משפחתית של איקס שביר או תסמינים פיזיולוגים וקליניים בין אחד מההורים, חייבים לערוך בדיקת דם בזמן ובמצב שבו לא נעשה, ישנה עילה לרשלנות רפואית. זה נכון גם במקרים בהם ישנו סיכוי נמוך יותר להימצאות של התסמונת.

מסירת מידע חשוב להורים

חובת הזהירות שחלה על הרופא שמטפל במעקב של ההיריון, מצריכה אותו להסב את תשומת הלב של ההורים לבחינה ולחשיבות שלה. במקרה ובו זה לא נעשה, אפשר לתבוע אותו על רשלנות רפואית. עוד  על כך, חוק זכויות החולה מכריז שישנה חובה על הרופא הטפל לעדכן את הטופל על כל דבר שעולה על המצב הבריאותי שלו. זה כולל גם מקרים בהם יש חשד לסיבוך כשלהו ואפילו אם האימא עצמה לא נמצאת בסיכון. במצב בו הרופא לא עשה את זה, ולא הודיע להורים על כל המצב על הבדיקה שנערכה, אפשר להגיש תביעה על רשלנות רפואית נגדו. חשוב לומר שבהקשר הזה ישנה חובה על הרופא המטפל למסור גם מידע על הצלחה מלאה של אבחון מוקדם של המחלה בעזרת ביצוע של בדיקת סיסי שלייה ומי שפיר. הפרה של חובה זו יכולה גם להוביל לתביעה על רשלנות רפואית. עוד עילה היא פענוח חסר ולקוי של תוצאות הבדיקה, שיכולים להוביל ללידה של תינוק שסובל מקשיים רציניים.

אולי יעניין אותך גם

סקירת מערכות

רשלנות רפואית ומום במהלך ההיריון

תוכן העניינים1 אבחון אחרי הלידה1.1 מתי ישנו חשד לרשלנות רפואית?1.2 רשלנות באבחון מום1.3 חשוב! הרופא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *