בית / Uncategorized / שקיפות עורפית

שקיפות עורפית

 בדיקת שקיפות עורפית נעשית באמצעות אולטרסאונד, בין השבוע ה-11 לשבוע ה-13 ושישה ימים והיא בודקת את קוטר הנוזל שיש לעובר בשכבה של העורף. שכבת הנוזל הזו אמורה להיעלם לקראת השבוע ה-15 ולכן אם נמצאה כמות קטנה של נוזל אז הכל תקין של הניקוז של הנוזל אך אם ישנה הצטברות של הנוזל יותר מהרגיל, ישנו חשש ללקות גנטית, מום בלב של העובר או מחלה כרומוזומלית כמו תסמונת דאון. במצב בו נמצא ממצא זה, רופא אמור להפנות את האימא לרופא גנטי, ואתו לערוך עוד בדיקות כמו סיסי שלייה ומי שפיר.

סקירת מערכות

האם העדר  של הפנייה לבדיקה הינה רשלנות רפואית?

למשך זמן רב רופאים נוהגים רופאים ובתי חולים להפנות לבדיקות אלה, יחד עם הסבר של חשיבות הבדיקה והמטרתה של ה אומנם ביצוע של בדיקה זו אינה חובה ולכן ההחלטה לבצעה תלויה באימא. תביעה על כך יכולה להתרחש אם הרופא או בית החולים לא הודיע לאם על האפשרות לבצע את הבדיקה. עוד נושא שכבר הגיע לפתח של בית המשפט העליון שפסק רשלנות רפואית על נזק שנגרם לתינוק עם בעיות רפואיות, הכוללים בעיות נשימה ושאין לו את כף יד ימינו. במצב בנתון מדובר בבדיקת סקירת מערכות אמנם אפשר ללמוד על עמדת בית המשפט בנוגע לבדיקות דומות.

מתי ישנו חשש לרשלנות במהלך אבחון שקיפות עורפית?

במהלך בדיקת השקיפות יכלה להתרחש רשלנות במהלך אבחון תסמונות של כרומוזומים, זאת במצב בו הבדיקה לא נעשתה כמו שצריך. ולכן עלול להיוולד תינוק עם תסמונת, בעוד שאבחון נכון יכול למנוע מצב כזה. אם מדובר בבדיקת שקיפות עורפית, רשלנות רפואית לא נחשבת רק באבחון אלא גם במהלך ביצוע בדיקה לא שלמה, שלא העלתה שום חשד בגלל לקותה. עוד על כך, כל מה שקשור להסברה ופירוט לאישה על המצב שלה בנוגע לאפשרות לבדוק תסמונות הקשורות לכרומוזומים בעזרת שקיפות עורפית, במקרה ולא נמסר לאם המידע בנושא ולא הפנו אותה לביצוע של הבדיקה, יכולה להיות רשלנות רפואית. רשלנות רפואית יכולה להתרחש בעזרת רופא שמבצע מעקב היריון ופענוח אמנם ישנה התערבות של כמה רופאים שונים, למשל כשאישה בוחרת או מופנה לבצע בדיקה אצל רופא שונה. במקרים כאלה, רשלנות רפואית חלה על הרופא שמבצע את הבדיקה.

אולי יעניין אותך גם

סקירת מערכות

רשלנות רפואית ומום במהלך ההיריון

תוכן העניינים1 אבחון אחרי הלידה1.1 מתי ישנו חשד לרשלנות רפואית?1.2 רשלנות באבחון מום1.3 חשוב! הרופא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *