בית / רשלנות רפואית בהריון / רשלנות רפואית ומום במהלך ההיריון
סקירת מערכות

רשלנות רפואית ומום במהלך ההיריון

 במן ההיריון מתבצעות כמה בחינות, על מנת לאתר מומים אפשריים של המולד. עד כ-5 של ההריונות מובילים בסופו של דבר ללידה של תינוק עם מום, והמום הנפוץ ביותר הוא מום לב עם שיעור של אחוז אחד. הסיכוי של המצאות של מומים בילדים עולה ב-2.5 אחוזים, אם מדובר במקרים של הריון עם סיוע ומעקב, זה במיוחד תקף למקרים של מום לב ומום במערכת השלד או השרירים. ולכן, גם בין לידות של עובר אחד, ישנו הבדל באחוז המומים המולדים ואין סיבה ידועה לעלייה של שיעור זה. חשוב לציין שכמה מחקרים עולים על ממצאים חדשים בנושא, ולא נמצאו הבדלים בין תינוקות שנולדו עם הריון טבעי לבין אלה שנולדו עם סיוע טיפולי פוריות.

אבחון אחרי הלידה

ישנם מקרים שבהם המום התגלה רק לאחר שהתינוק נולד. אמנם קודם כל צריך להבין באיזה מום מדובר, מכיוון שיש גורמים רבים שיכולים להוביל למומים מגוונים. מסיבה זו, על מנת שתהיה עילה על רשלנות רפואית באבחון של מום תחת מעקב היריון, חשו לבצע אחרי הלידה אבחנה מדויקת של התסמונת ממנה סובל התינוק, זה מכיוון שבית המשפט מכיר בתפקיד של הצוות הרפואי אפילו במצב שבו לא נתקבלה אבחנה מדויקת, מסיבה זו, ביטויים של התסמונת הזו במהלך ההיריון חשוב להוכיח.

רעלת הרין
pregnancy, measurement of the blood pressure , hands of the doctor with device

מתי ישנו חשד לרשלנות רפואית?

חשוב לקחת בחשבון שהסיבות למומים מולדים הם מגוונים ורבים ולכן יכול להיות הנזק לא קשור לרשלנות רפואית, כמו מחסור באספקה של דם לעבור בזמן ההיריון אבל יכול להיות שגם בעיה כלשהי בשלייה הובילה למצב. נזק יכול גם להיגרם על ידי זיהום או ממחסור או עודף של כרומוזומים. בכל אופן, יכול להיות שאחת מהסיבות האלה מובילה למומים של היילוד, אך אם סימנים לאחת הבעיות האלה הופיעו במהלך ההיריון, כמו ראש קטן יחסית בגלל מחסור בדם. במצב הנתון, לפי עמדתו של משרד הבריאות, לפחות שתי סטיות תקן בהיקפו של הראש מספיקות כדי לעורר חשד שמדובר במצב בעייתי ואז יפנה הרופא את האם למומחה מתאים. במצב שבו אכן קרה הדבר אבל מעקב ההיריון לא הוביל לבדיקות הנחוצות, שאיתן היה אפשר לאבחן את הבעיות, אז יכול להיות שזו עילה  לתביעה על רשלנות רפואית. עוד על כך, אפילו שבדיקת כרומוזומים אינה בדיקה שגרתית, במצב של תסמונת גנטית של העובר, אפשר להניח שתסמינים הופיעו שאפשר היה לאבחן במהלך ההיריון תחת בדיקות שגרתיות, כמו חיך שסועה, תווי פנים דיסמורפיים, שאותם אפשר לזהות באמצעות סריקה רחבה. עוד דוגמה היא מצב של מום לבבי. מקרה כזה אפשר לאבחן בעזרת הפנייה לביצוע של אקו קרדיוגרפיה עבור העובר ועריכה של בדיקה נוספת בהתאם לצרכים.

רשלנות באבחון מום

אם בזמן ההיריון ישנו חשד לקיום של מומים מולדים או שהיה חשד סביר להופעה של מום מולד ולא התגלה בבדיקות המוקדמות אז יכול להיות שמדובר במצב של רשלנות רפואית, ואכן הסיבה לכך שלא נמצאו המומים היא רשלנות, כמו התעלמות מסימנים במהלך האבחון או חוסר ביצוע של הבדיקות הנחוצות תחת הנסיבות. אחת התביעות על רשלנות רפואית שנוהלה בבית המשפט הייתה מקרה של הולדת תינוק עם חור בין חדרי הלב. באותו המצב החליט בית המשפט שבית החולים חייב לפצות את המשפחה בפיצוי של 8- מיליון שקלים, על רשלנות רפואית. המאשימים  אמרו שהצוות הרפואי לא ביצע אקו לב כאשר היה אמור לעשות מפני שרופא גנטי המליץ על כך. בית המשפט קיבל את הטענה ואמר שאם הבדיקה הייתה נעשית, אכן המום היה מתגלה. חשוב לציין שלא נמצאה שום תסמונת גנטית עד לאחר הלידה וזה הוביל לניתוח שהיה חייב להתרחש ובגלל הניתוח נגרם לתינוק נזק מוחי רציני. מצב כזה, הטענה הייתה שאכן היה אפשרי לגלות את המום לפני הלידה אם הייתה מתבצעת הבדיקה כראוי שמתבטא בחור שגודלו מעל 3 מילימטרים אמנם לא היה שום אבחון של כך בסקירה.

חשוב! הרופא חייב לידע את האם בנוגע לחשדות

בדיקת אולטרסאונד נותנת את האפשרות גם לגלות מומים בכליות, שינויים כלשהם בתווי הפנים, ריבוי של מי שפיר. אין צורך לציין להבין מה התסמונת המדויקת אם ישנה חובה לשלוח את האם לבדיקות נוספות אם מתעורר חשד כלשהו, שיכולות לזהות את המום. באותה הצורה, אם בין בני המשפחה יש בעיה חוזרת של מומים מולדים, פיגורים כלשהם ועוד, הרופא מחויב לבצע מספר בדיקות מתאימות בהתאם לתסמינים של המחלות המשפחתיות. מובן שכל מה שנאמר מיוחס להיריון במצבים שבהם אין שום ציון או חשש לצורך בבדיקות נוספות עם הסתמכות על אילן היוחסין.

אולי יעניין אותך גם

ייעוץ גנטי

הולדה של ילד עם תלסמיה בגלל רשלנות רפואית במעקב הריון

תוכן העניינים1  מחלת התלסמיה1.1 הסוגים של המחלה:1.2 רשלנות רפואית באבחון תלסמיה1.3 הולדת ילוד שסובל מתסמונת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *