בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

 נזקים בעקבות רשלנות רפואית בלידה שכיחים יותר מהמקובל לחשוב ועלולים להיגרם לכל יולדת ויילוד.  על אף התפתחות המדע והאמצעים הטכנולוגיים, עדיין אין יכולת לצפות מראש את כל התקלות האפשרויות העלולות להתרחש במהלך לידה. . לכולנו נראה אך טבעי ומובן מאליו כאשר התהליך מסתיים בלידת ילד בריא, אך לעתים קרובות, לצערנו, מסתיים התהליך בלידת ילד פגוע או בנזקים חמורים ליולדת.

הסיבות לתקלות אפשריות רבות ומגוונות ואולי בלתי אפשרי לצפות מראש את כולן, אך חשוב להיות מודעים לכך שאפשרי בהחלט להקדים ולטפל בחלק ואף למנוע לחלוטין רבים מהם. תשומת לב רבה מצד הצוות המטפל, התייחסות מהירה ורגישה לתלונות היולדת ולסימנים מוקדמים, עשויים להציל חיים ולמנוע לידות המסתיימות בפגיעות קשות שמלוות את המשפחה כולה במשך כל החיים.

ניתן למנוע או להקטין באופן משמעותי את אחוז התקלות העלולות לקרות במהלך לידה באמצעים נוספים, גם טכנולוגיים וגם אנושיים. ביצוע בדיקות מקדימות מקיפות, עבודה מסודרת ובחירה נכונה בטכניקת לידה, בדיקות מדוקדקות גם לאחר סיום הלידה שאכן כל התהליך בוצע, טופל והסתיים בצורה תקינה ומלאה מבחינה רפואית, שלא נותרו שאריות שלייה, שהיולדת לא מדממת, שהיילוד מועבר לבדיקות מקיפות. ביצוע פעולות אבחון במהירות והענקת טיפול מיידי יכולים למנוע נזק תמידי.

נזק כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה יכול להיגרם כתוצאה מסיבות שונות, מורכבות ולעיתים משולבות בבחירת הליך שגוי, חוסר תשומת לב לסימנים מוקדמים, שגיאה מקצועית, רשלנות וזלזול ועוד. תוצאה של החלטות לא מקצועיות, שגויות ופזיזות וחוסר תשומת לב לכל מקרה לגופו, תהליכים נפוצים, כמו הפלה מלאכותית, עלולים להסתיים בנזקים בלתי הפיכים כאשר ניתן היה למנוע או להקטין את חומרת הנזק.

אופי תביעות בעקבות רשלנות רפואית בלידה לעומת סוגים אחרים של תביעות רשלנות, דורשות בדיקות מורכבות, מקצועיות מאד, קפדניות ומקיפות, כדי לבדוק אם ההחלטות שנלקחו על ידי הרופאים לפני, במהלך או אחרי הלידה היו נכונות ומקצועיות ללא התעלמות ממצבה הרפואי של היולדת או מסימנים ברורים מקדימים הדורשים קבלת החלטות מתאימות והכנה מיטבית לכל הסיכונים, למשל בשינוי טכניקת הלידה לניתוח קיסרי, היערכות מתאימה ללידת עכוז, לידה מכשירנית ולא פחות חשוב, מעקב אחרי הלידה, הפניה מהירה בהתאם לפרטי המקרה לפגיה, לטיפול מיידי או לבדיקות נוספות, וכל זאת כדי להבטיח שכל מה שניתן למנוע, אכן יימנע. רשלנות רפואית בהריון וכן רשלנות רפואית בלידה עצמה משתייכים לתחום משפטי רגיש ומורכב. כיון שתוצאות רשלנות עלולות להיות נזק חמור ליולדת ו/או ליילוד ומידת השפעתם על חיי המשפחה עצומה, נפסקים בענף זה פיצויים גבוהים במיוחד.

איך מתרחשת רשלנות רפואית בלידה?

בתביעות העוסקות בתחום רשלנות רפואית בלידה, בדיקת התהליכים מתבצעת מהשלב המוקדם ביותר בתהליך, דרך הסתעפויות לתהליכים חריגים או פחות נפוצים או סטנדרטיים, דרך מהלך ההריון, ניהול הלידה ועד המעקב שלאחריה. שלב מוקדם בתהליך יכול להיות טיפולי פריון או כניסה טבעית להריון, מהלך ההריון אף הוא יכול להיות רגיל וללא אירועים מיוחדים ויכול להיות רצוף תקלות וחריגות.

רשלנות רפואית בכל הנוגע לפריון, להיריון וללידה אינה נסבלת ותוצאותיה טרגיות וכך גם מתייחסים אליה בתי המשפט.

מקרי הרשלנות רבים מאד ומגוונים מאד וכל מקרה נבחן ונבדק לגופו ובכל זאת, נוכל לנסות להסביר בקצרה מהי "רשלנות רפואית בלידה" ולספק לכם, על קצה המזלג, מספר דוגמאות של בדיקות או תהליכים נפוצים, כדי להבין את מורכבות התהליך.

עם הופעת סימני הלידה המוקדמים, תתקבל היולדת לבית החולים. בעת קבלתה חייב הצוות הרפואי לבדוק את כרטיס ההיריון של היולדת, אך לבצע בדיקות שונות בלי להסתמך רק על הכתוב בכרטיס המעקב. בדיקות שתן, דם, סוכר בדם, מוניטור לעובר, אולטרסאונד, הערכת משקל העובר, בדיקה וגינאלית. הבדיקות נועדו כדי לשלול בעיה כלשהי בעת הקבלה ללידה. תוצאות הבדיקות עשויות לספק לצוות הרפואי כיוון לגבי הצפי להתפתחות ומהלך הלידה ובמקרים מסוימים אף לשנות תהליך שתוכנן מראש לתהליך אחר, בשל התפתחות בלתי צפויה.

לדוגמא, אם התגלה שהעובר גדול מימדים, צריכה להיבדק אפשרות לניתוח קיסרי וצריכות להיעשות פעולות הכנה מתאימות כדי למנוע עיכובים ותקלות. היה והצוות הרפואי לא התחשב בנתונים שנמצאו ובעקבות כך נגרם נזק לעובר או ליולדת, ייחשב הדבר, בסבירות גבוהה, לרשלנות רפואית בלידה.

במהלך הלידה עצמה יכולים להופיע סימנים נוספים שדורשים שינוי והתייחסות שונה ממה שנעשה עד שלב זה. הצוות הרפואי צריך לנהל נכון את הלידה ולהתייחס לכל שינוי ובמידה והצוות לא עשה זאת וכתוצאה מכך ייגרמו ליולדת או ליילוד נזקים, המקרה יחשב כרשלנות רפואית בלידה המזכה בפיצוי.

אופן ניהול הלידה כרוך בהתייעצות הצוות הרפואי עם רופאים מומחים רלוונטיים לכל בעיה רפואית שמתגלה, בעקבותיה יציגו ליולדת את מסקנתם, יציגו הליכים רפואיים חלופיים, יסבירו מהי המלצתם ומהם הסיכויים והסיכונים בכל דרך שתיבחר.

החלטה שגויה של הצוות הרפואי לגבי אופן סיום הלידה, עלולה לגרום לנזק אדיר ובלתי הפיך כמו מומים קשים ביילוד ולהיחשב כרשלנות רפואית בלידה. לדוגמא, אם יסתבר שהיה צורך בביצוע ניתוח קיסרי והניתוח לא בוצע, יקבע בית המשפט, בסבירות גבוהה, שהתנהלות הצוות הרפואי בלידה לקתה ברשלנות רפואית, ויחייב את המוסד הרפואי בפיצוי כספי.

היעדר מיומנות, חוסר מקצועיות, אי נקיטת אמצעי זהירות של הצוות הרפואי, או של הרופא המיילד, גם הם עלולים לגרום לנזקים קשים  לאם ולתינוק. מקרה לדוגמא, בו העובר לא מצליח לעבור בתעלת הלידה ויש צורך למשוך כדי להוציאו. במקרה כזה נדרשת מיומנות ולכן, רופא שאינו מיומן, עלול למשוך בחוזקה ולגרום ל"פרע כתף" שמשמעותו פגיעה בעצבים בצוואר ובכתף הגורמים לשיתוק ביד. דוגמא נוספת היא רופא שאינו מיומן בביצוע לידת ואקום, עלול לגרום דימומים תוך-מוחיים לתינוק ונזק בלתי הפיך. גם במקרים אלה יקבע בית המשפט, בסבירות גבוהה, כי התנהלות הצוות הרפואי לקתה ברשלנות רפואית ויחייב את המוסד הרפואי בפיצוי כספי.

אולי יעניין אותך גם

איך נוצר מצב של שיתוק ארב?

תוכן העניינים1 אבחון מראש2 תביעות עקב שיתוק ארב  ERBS PARLY או בעברית שיתוק ארב, הוא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *