בית / רשלנות רפואית בלידה / רשלנות רפואית בלידה – דוגמאות למקרים שהגיעו לבתי המשפט

רשלנות רפואית בלידה – דוגמאות למקרים שהגיעו לבתי המשפט

מקרי רשלנות רפואית אינם אופייניים רק לשלב מסוים בהריון אלא עלולים לקרות במהלך כל ההריון. כל אירוע במהלך ההריון שמצריך בדיקה או התערבות רפואית, למעשה עלול לסכן את תקינות ההריון, את היולדת או את העובר ולעיתים מדובר במקרים בלתי הפיכים.  ההתייחסות כל אירוע במהלך ההריון, הלידה ולאחריה צריכה להיות עקבית ומדוקדקת וצריך לבדוק באופן מעמיק כל סממן בעייתי או תלונה של היולדת. בדיקת התיק הרפואי, ריכוז כל החומר הרלוונטי להריון וטיפול מיידי עשויים להציל את ההריון, את היולדת או את העובר. דוקא אירועים יותר נפוצים במהלך הריון אינם זוכים תמיד להתייחסות הראויה ולפיכך הסיכוי לרשלנות רפואית עולה. דימום במהלך ההריון שסיבותיו לא נחקרו כהלכה, תלונות שמחייבות אשפוז, מעקב וייתכן שגם החלטה על לידה מוקדמת, החלטה על זירוז בשימוש בפטוצין או בתרופות אחרות, רשלנות במהלך ביצוע זריקת אפידורל, אי ביצוע בדיקות הכרחיות כמו אולטרסאונד, בדיקה וגינאלית, בדיקת משקל ואף בדיקות במהלך הלידה ואחריה – כל אלה הן בדיקות שמתחייבות כדי להבטיח שהיולדת והעובר מקבלים את הטיפול הנכון במועד הנכון ונעשה כל מה שצריך כדי להבטיח לידה תקינה וכמובן, את שלום היולדת והיילוד.

במקרים בהם מהלך ההריון היה תקין אך היולדת או היילוד לא שרדו את הלידה או שנגרם למי מהם נזק, חשוב מאד לבדוק בשלב מוקדם ככל הניתן את מהלך האירועים, לאסוף את כל החומר הרפואי ולפנות מיידית לעורך דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בלידה לצורך בדיקת המקרה.

דוגמאות נוספות למקרים של רשלנות רפואית בלידה:

חוסר התייחסות מקצועי בסיסי של הצוות הרפואי לעבר המיילדותי של היולדת – בדיקת היסטוריה קודמת של היולדת ובחינת גורמי סיכון במועד, עוזרים לנבא תקלות צפויות במהלך הריון ובלידה ומונעים בכך תקלות.

התעלמות הצוות הרפואי מתלונות היולדת – מקרי רשלנות רפואית נובעים לא מעט פעמים מחוסר תשומת לב. התייחסות מקצועית ומהירה לתלונות היולדת, גם אם הן רבות ואולי דווקא במיוחד אז, מצילה חיים.

אי ביצוע הבדיקות הנדרשות לצורך הבטחת שלום היולדת או העובר – בדיקת התיק הרפואי והפניה להשלמת בדיקות שלא בוצעו על מנת לעזור לעלות על גורמי סיכון ותקלות אפשריות.

התייחסות לא מקצועית או חוסר התייחסות כלל לתוצאות בדיקות המוניטור שבודק את דופק העובר וכתוצאה מכך, אי זיהוי מצוקה עוברית שמחייבת סיום לידה בדחיפות.

התרשלות בפענוח נתוני בדיקות  – תוצאות בדיקות הן חלק מרכזי שעוזר ל על מצבה של היולדת או העובר

אי אבחון מצוקה עוברית בזמן והתעלמותרשלנית  מסימנים המעידים על מצוקה עוברית.

אי אבחון תשניק סב-לידתי, (אספיקציה), שזוהי הפרעה באספקת חמצן ודם לגוף העובר, למרות סימנים שמעידים על סיבוך זה, או טיפול רשלני בתשניק.

התעלמות מסימנים המעידים על מצוקה עוברית.

התעקשות על טכניקת לידה לא מתאימה גם במקרים בהם שינוי הטכניקה בשלב מוקדם עשויה למנוע היווצרות או התפתחות סיבוך.

התעלמות ו/או רשלנות בטיפול בגורמים אופייניים העלולים לגרום לשיתוק מוחין.

 ביצוע לא מקצועי וכושל של לידת ואקום או לידת מלקחיים.

רשלנות בקביעת גיל העובר או בהערכת משקל העובר והתנהלות רשלנית בניהול המשך ההריון, קביעת מועד סיום הריון ובחירת טכניקת לידה בהתאם לנסיבות שהתפתחו..

סירוב לא מקצועי ו/או גאוותני להתייעצות עם מומחים מתחומים שונים במקרים מורכבים.

מעקב רשלני במהלך שלבי הלידה השונים, התעלמות מהתפתחויות לא צפויות ומסימנים מחשידים במהלך הלידה.

בחירת טכניקת הרדמה לא מתאימה ו/או ביצוע רשלני שבעקבותיהם נגרם נזק ליולדת או ליילוד.

גרימת נזק ליולדת בשל טיפול לקוי ולא מקצועי במהלך הלידה או בניתוח קיסרי.

ביצוע הליך שעלול לסכן את היולדת או היילוד ללא שיתופה וללא סקירת מהלכים וטיפולים אפשריים תוך ציון סיכויים וסיכונים הכרוכים בכל מהלך אותו יוחלט לבצע.

מתי מסתיימת תקופה ההתיישנות לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה?

תקופת ההתיישנות החלה על תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה ארוכה ושונה במהותה מתביעות נזיקין אחרות. תביעות אלה מוגשות לרוב בשם התינוק/הילד בגין הנזקים שנגרמו לו, אך הזכות לתבוע נשמרת לקטין עד הגיעו לגיל 18. לכן, תקופת ההתיישנות שנקבעה הינה 7 שנים מהעת שמלאו לקטין 18, כלומר, הוא רשאי להגיש תביעה לרשלנות רפואית בגין מצבו הרפואי עד הגיעו לגיל 25.

רשלנות בלידה מזכה בפיצויים גבוהים, מדוע?

בתי המשפט נוטים לקבוע סכומי פיצויים גבוהים בתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה.. הנזק שנגרם לתובע עלול להיות הינו נזק שישפיע למשך כל שארית חייו של התובע או למשך שנים רבות. ההוצאות הכספיות הצפויות שתגרמנה לתובע כתוצאה מנכותו גבוהות מאד ולכן מטרת הפיצויים שייקבעו היא לכסות הוצאות מיידיות ועתידיות כאחד. חברות הביטוח חוששות אף הן מתביעות בגין רשלנות רפואית בלידה ולכן מעדיפות להגיע לפשרה.

מה ניתן לעשות במקרים של רשלנות רפואית?

כאשר יש חשד למקרה רשלנות רפואית בלידה,  זכאים הנפגעים להגיש תביעה לבית המשפט ולדרוש פיצוי כספי בגין כל נזק שנגרם כתוצאה מהרשלנות הרפואית.

לצורך בדיקת פרטי המקרה והגשת תביעה, יש לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית בכלל ורצוי ברשלנות רפואית בלידה בפרט. עורכי הדין ירכזו את כל התיעוד הרפואי הנדרש, יפנו לרופא מומחה לקבלת חוות דעת מקצועית ויגישו את כתב התביעה לבית המשפט.

אולי יעניין אותך גם

רשלנות רפואית בלידה

 נזקים בעקבות רשלנות רפואית בלידה שכיחים יותר מהמקובל לחשוב ועלולים להיגרם לכל יולדת ויילוד.  על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *