בית / רשלנות רפואית בלידה / הפרדה של השלייה וקריעה ברחם- עקב הזנחה רפואית
הפרדות שיליה

הפרדה של השלייה וקריעה ברחם- עקב הזנחה רפואית

סיטואציות של הפרדת השלייה מהרחם

תפקידה של השלייה היא להזרים את החמצן והאוכל מהאישה ההרה לעובר התינוק, ובכיוון ההפוך להעביר את הפסולת התינוק מפריש אל האימא ומשם החוצה. ההפרדה של השלייה והרחם תוביל למחדל בפעילות הזו שיכולה ליכול להוות סכנה לעובר.  הסיכוי להפרדה הזו גדל במקרים של לחץ דם גבוה כרוני, צריכה של סמי דופמין כמו קוקאין, זיהום ברחם, רעלת היריון, קרישת דם רצינית, הפרדות קודמת של השלייה וגם כאשר מדובר באישה שידוע שגופה דורש ניתוח קיסרי. התסמינים שמופיעים לאחר ההפרדה יכולים להתבטא בתור כאבי בטן או התכווצויות ברחם.  האמת היא, ששליש מהדימומים ברחם בחצי השני של ההיריון הם כתוצאה מהיפרדות השלייה. הבעיות הנובעות מהיפרדות כזו תלויה ברמת ההיפרדות ובמשך ההיריון שעבר  וזה קריטי מאוד לעתיד העובר והאם.

גורמים להפרדה של השלייה

בעצם, אין הסבר ברור לתופעה, ועוד על כך, אין בדיוק כלים שיכולים לומר לנו אם תקרה התופעה או איך לטפל בה. עם זאת, אפשר להנמיך את הסיכון. בדרך זו לדוגמה

, ידוע לנו שבמקרה של טראומה לאזור הבטן, או חבל תבור קצר מהרגיל, חוסר אספקה של מים ויציאה של העובר הראשון אם מדובר בתאומים, יכולים לגרום להיפרדות ספונטנית. ישנם גם גומרים כרוניים אחרים שיכולים להוביל למצב, הם כוללים טרומבוזיס, דלקות וזיהומים למיניהם. תוצאות המצב תלויות בין עוד גורמים בגילו של ההיריון ובכמה מוקדם אובחן המצב והטיפול החל, זה גם כולל את ההחלטה לעבור ניתוח קיסרי במהירות תחת הרדמה כללית.

שיליה בהריון

סיבוכים שיכולים להיווצר בגלל התופעה

בנוגע להיווצרות של בעיות עקב הפרדות השלייה יכולים לקרות בגלל הרדמות וניתוחים שונים אבל יותר מזה, זה יכול להיגרם על ידי איבוד דם רציני או שוק היפוולמי. אובדן דם רציני יחד עם המרכיבים של הקרישה בדם יכולים להוביל להפרעה רצינית ביותר בקרישת הדםולבעיה רצינית הדורשת עירוי דם מידי. עם זאת, יכול להיות שההתכווצויות הסטנדרטיות של היריון יחמירו את המצב. לעיתים נדירות יכול להיות שנדרשת כריתת רחם ובמקרים נדירים מאוד תמותה. בנוגע לעובר, הסיבוכים שיכולים לקרות כוללים מצוקה עוברית.

אבחון

בדקיה רפואית באמצעות צוות מטפל ואבחון מומחה, יכולים לזהות את הבעיה, בנוסף, גם אבחון מוגבר של הרחם ומצבו של הלב שיכולה לזהות פעימות לא עקביות של העובר. הפרדה רצינית של השלייה אפשר לאבחן בבדיקה של אולטרסאונד ובמצבים אחרים, התוצאה תהיה לידה לפני המועד או פקיעת קרומים לפני הזמן. חשוב לומר שדימום מהנרתיק בין אם חיצוני ובין אם פנימי, או כאבי בטן ועוד סיבוכים כמו פעימות לב לא עקביות של העובר, אינם סימנים שתמיד אפשר לזהות אבל זה לא מעיד על כך שאין שום בעיה.

מתי המקרה הוא רשלנות רפואית?

ברוב המקרים של הפרדות רציניות שדורשות תגובה מיד מצד הצוות הרפואי, כמו זירוז ללידה או דרישה לניתוח קיסרי. במקרים אחרים, הרופאים לרוב מציעים לנוח הרבה תחת השגחה. חשוב לומר שהצוות חייב לקבל אנמנזה מפורטת מידיה של היולדת, כדי להבין את הרקע הרפואי שלכם, הרגלי עישון, היסטוריה של היריון ועוד. אם הצוות לא לוקח את אנמנזה זה נחשב להזנחה רפואית. עוד על כך, הצוות הרפואי חייב לבדוק את התסמינים של המטופלת, לרוב דימום, כאבי בטן והופעה של צירים. מקרה של רשלנות יכול לקרות גם אם לא התבצע אבחון או שאכן התבצע אך הוא שגוי או מאוחר מדי למקרה. עוד על כך, בכל מצב שהוביל להעדר של  טיפול, עיכוב כשלהו בטיפול או החלטה לא נכונה לבצע הליך רפואי לא מתאים, בגלל רשלנות, נחשבים לרשלנות רפואית, במצב בו נגרם נזק כלשהו לאם או שהחמיר המצב. גם אם התהליכים המתאימים התבצעו, חשוב שיבוצעו בצורה מקצועית ותהליך רפואי שהתבצע בצורה לא מקצועית, ועמה הפרה של חובת הזהירות של רופאים כלפי יולדת וסטייה כלשהי יכולה להציג את הרופא בתור נוהג ברשלנות רפואית. רשלנות רפואית יכולה לקרות גם אם ההחלטות שהתקבלו היו נכונות אך הביצוע שלהן היה לקוי, כמו לדוגמה ניסוי לזרז את ההליך או בזמן הניתוח הקיסרי. ברור, חשוב לקחת בחשבון שאם אין שום הסכמה מדעת לעבור ניתוח קיסרי או עבור לידה מכשירנית זוהי בהחלט עילה לתביעה.

חובה להוכיח רשלנות רפואית

כדי להוכיח שאכן מדובר ברשלנות, התובעים חייבים להראות לבית המשפט חוות דעת של רופא מקצועי בתחום,  שאכן מציגה שהתקיימה רשלנות רפואית שהוביל לפציעת לידה או לנזק כלשהו. חשוב גם לומר, שלא תמיד הצוות יכול לעזור עם הבעיה, מפני שאכן מדובר במקרה מאוד בעייתי שלא תמיד אפשרי לעשות משהו בנידון או להבין את מקור היפרדות השלייה.

אולי יעניין אותך גם

רשלנות רפואית בלידה

 נזקים בעקבות רשלנות רפואית בלידה שכיחים יותר מהמקובל לחשוב ועלולים להיגרם לכל יולדת ויילוד.  על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *